Laboratorium medyczne

Badania dla kobiet

Badania dla kobiet to badania laboratoryjne, które skupiają się na ocenie stanu zdrowia, który dotyczy tzw. „kobiecych obszarów”, czyli przede wszystkim hormonów płciowych odpowiedzialnych za regulację cyklu miesięcznego oraz zdrowia reprodukcyjnego. Dodatkowo pozwalają one na wczesne wykrycie i diagnozowanie chorób, które dotykają tylko kobiety, takich jak nowotwory narządów płciowych (jak chociażby rak szyjki macicy) czy nieprawidłowa praca jajników, która może także wynikać z obecności guzów na tych organach.

Kobiecy układ hormonalny jest pod wieloma względami bardziej skomplikowany niż u mężczyzn. Kontrola cyklu menstruacyjnego wymaga zaangażowania wielu narządów, które produkują liczne związki regulacyjne, gdzie zaburzenie poziomów jednego z nich może pociągać za sobą nieprawidłowości stężeń wszystkich innych oraz wywołując liczne dolegliwości dotyczące całego organizmu, dlatego też niezwykle ważne jest odpowiedzialne dbanie o równowagę hormonalną w tym zakresie, gdyż ma ona nie tylko wpływ na zdrowie reprodukcyjne, ale także na ogólny stan zdrowia pacjentki.

Dlaczego badania dla kobiet są ważne?

Często zaburzenia hormonalne u kobiet są niediagnozowane przez lata, a ich objawy bywają wybitnie uporczywe i przykre dla pacjentek. Regularne wykonywanie badań profilaktycznych dotyczących tego obszaru zdrowia pozwala wykryć te schorzenia oraz rozpocząć ich leczenie, co zazwyczaj dość szybko skutkuje poprawą stanu ogólnego. Długotrwałe, nieleczone zaburzenia mogą nieść za sobą poważne dla zdrowia skutki i powikłania, takie jak zwiększone ryzyko licznych chorób metabolicznych, osteoporozy oraz wywoływać znaczne trudności z zajściem w ciążę.

Kiedy należy wykonywać badania dla kobiet?

Objawy chorób wiążących się z nieprawidłowościami w kobiecym układzie hormonalnym bywają bardzo niecharakterystyczne, przez co sprawiają pewne trudności diagnostyczne. Do tych objawów zalicza się:

  • nieregularne miesiączki, które mogą występować zbyt rzadko, w nierównych odstępach czasu
  • bolesne, obfite okresy
  • nasilone objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)- skurcze macicy, bolesność piersi, wzdęcia, wahania nastroju
  • zaburzenia nastroju, np. depresyjne
  • trudności z utratą masy ciała, skłonności do tycia
  • trądzik, problemy ze skórą

Poza wymienionymi objawami może występować wiele innych, których ogół połączony z historią choroby pacjentki należy skonsultować z lekarzem, najlepiej ze specjalistą endokrynologii ginekologicznej. Bardzo często wyrównanie braku równowagi hormonalnej prowadzi do szybkiego ustąpienia objawów oraz poprawy jakości życia pacjentki.

Najczęściej wybierane badania

  • TSH
    Oznaczenie TSH jest podstawowym badaniem służącym do rozpoznawania chorób tarczycy
  • Morfologia krwi
    Morfologia to proste i najbardziej popularne badanie diagnostyczne krwi
  • Lipidogram
    Badanie lipidogramu określa poziom ryzyka pojawienia się schorzeń układu krążenia
  • Witamina D
    Badanie witaminy D wykonuje się w przypadku oceny nieprawidłowości gospodarki wapniowo – fosforanowej
  • Cholesterol LDL
    Oznaczenie stężenia cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny niskiej gęstości) tzw. złego cholesterolu
  • VERACITY
    VERACITY to dokładne i szybkie badanie prenatalne nowej generacji służące wykrywaniu aneuploidii chromosomów i mikrodelecji u płodu
  • Prolaktyna
    Oznaczenie stężenia prolaktyny wykonuje się pod kątem podejrzenia guza przysadki mózgowej
  • Wapń
    Badanie wykorzystywane jest m.in. w diagnostyce zaburzeń metabolizmu kości