Badania dla mężczyzn
Badania dla mężczyzn to grupa testów diagnostycznych, które mają na celu ocenę poprawnego funkcjonowania przede wszystkim hormonów płciowych i innych związków, które wpływają na „męski” obszar zdrowia, czyli związany ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz ogólnym funkcjonowaniem. Wiele hormonów płciowych nie tylko reguluje pracę jąder i prostaty, ale także działa na inne narządy i tkanki, jak chociażby tkanka mięśniowa. Zaburzenia równowagi hormonalnej w zakresie tych związków może wykazywać wiele różnych objawów, które warto jak najszybciej dokładniej zdiagnozować i ustalić ich przyczynę.
Badania dla mężczyzn – dlaczego są ważne?
Wiele chorób znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Jest to zarówno związane z predyspozycjami organizmu, jak i ze statystycznie innym, bardziej ryzykownym i niezdrowym trybem życia – stąd też ważne jest nie tylko częstsze wykonywanie badań profilaktycznych w kierunku zaburzeń hormonalnych, ale także wielu innych chorób, takich jak cukrzyca czy różne rodzaje nowotworów lub też choroby serca. Wiele z tych schorzeń przez bardzo długi czas nie wykazuje niepokojących objawów, a gdy już będą one zauważane przez pacjenta często jest zbyt późno aby wdrożyć skuteczne leczenie.
Kiedy należy wykonywać badania dla mężczyzn?
Poza większą potrzebą częstszego wykonywania badań ogólnych mężczyźni powinni także zadbać o swoje zdrowie w zakresie równowagi hormonów płciowych. Głównym męskim hormonem płciowym jest testosteron, jednak tak jak w przypadku wszystkich innych związków endokrynnych jego produkcja jest kontrolowane przez wiele innych substancji – dlatego podczas badań hormonalnych powinno się oznaczać kilka z nich. Objawami nieprawidłowych poziomów testosteronu mogą być:
- nadmierne owłosienie ciała, łysienie
- spadek libido, problemy z erekcją
- uporczywy trądzik
- nadciśnienie tętnicze
- spadek masy ciała, przede wszystkim masy mięśniowej
- nadmiar tkanki tłuszczowej, łatwiejsze tycie
Wykryte zaburzenia poziomów testosteronu zazwyczaj są dość proste w leczeniu i polegają na suplementacji tego hormonu, najczęściej w postaci tabletek doustnych.
Drugim bardzo ważnym od ok. 40 roku życia obszarem zdrowia jest prostata. Gruczoł krokowy odpowiedzialny jest za produkcję ważnych składników nasienia, a jego przerost jest bardzo częstym schorzeniem obecnym u mężczyzn. Oznaczanie poziomów PSA, czyli swoistego antygenu sterczowego, ma niezwykle duże znaczenie we wczesnym rozpoznawaniu raka tego narządu, który może okazać się bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta, jeżeli nie zostanie w porę wykryty. Objawy przerostu prostaty, który może ulec transformacji w nowotwór, to:
- częstsza potrzeba oddania moczu (może objawiać się kilkukrotnym wstawaniem w nocy w tym celu)
- większe parcie na mocz, często nagłe
- trudności z oddawaniem moczu, mogą wiązać się z bolesnym oddawaniem moczu
Panuje bardzo szkodliwe przekonanie, że wiele chorób dotyczących zdrowia płciowego mężczyzn jest „wstydliwa” i „niemęska” (jak chociażby zaburzenia erekcji), przez co pacjenci często unikają opisywania niektórych objawów lekarzowi. Absolutnie nie należy myśleć w taki sposób. Każdy obszar zdrowia jest tak samo ważny, a bardzo często po dokładnym opisaniu objawów okazuje się, że problem ten dotyczy bardzo wielu pacjentów, a jego leczenie jest bardzo proste i nieskomplikowane – dlatego zawsze należy dokładnie opisywać swoje dolegliwości, ponieważ tylko wtedy możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia i wyeliminowanie uporczywych objawów.
Najczęściej wybierane badania
-
PSA całkowity
Jest to jedno z podstawowych przesiewowych badań, jakie mężczyźni powinni wykonywać -
Morfologia krwi
Morfologia to proste i najbardziej popularne badanie diagnostyczne krwi -
Lipidogram
Badanie lipidogramu określa poziom ryzyka pojawienia się schorzeń układu krążenia -
Witamina D
Badanie witaminy D wykonuje się w przypadku oceny nieprawidłowości gospodarki wapniowo – fosforanowej -
Cholesterol LDL
Oznaczenie stężenia cholesterolu frakcji LDL (lipoproteiny niskiej gęstości) tzw. złego cholesterolu -
Kreatynina
Wykonywane w celu oceny stopnia niewydolności nerek -
CRP
Badanie CRP wykonywane jest w trakcie diagnostyki stanu zapalnego w organizmie -
Badanie moczu
Wykonywane w diagnostyce chorób nerek i innych narządów